Εκδημία του καθηγητή κ. Ν. Χρυσοχοϊδη

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Με θλίψη και συγκίνηση πληροφορηθήκαμε  αρχές Απριλίου την απώλεια του  Ομότιμου  Καθηγητή Νικολάου Χρυσοχοΐδη. Το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια προς την οικογένεια και τους οικείους του.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΘ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ

• Το 1954 απεφοίτησε με άριστα από το τμήμα Φυσικής του Πανεπιστήμιου Αθηνών.
  • Το 1956-1959, μετέβη στις ΗΠΑ για μεταπτυχιακές σπουδές στην πυρηνική τεχνολογία κι έλαβε το διδακτορικό του από το Πανεπιστήμιο του Ann Arbor Michigan. • Το 1960 μετέβη στην Αγγλία και στην Γαλλία για μεταδιδακτορική εξειδίκευση στην πυρηνική ασφάλεια και λειτουργία «πυρηνικών αντιδραστήρων έρευνας».
  • Επέστρεψε στην Ελλάδα, όπου μαζί με την ομάδα του, επόπτευσε τις εργασίες εγκατάστασης και έθεσε σε λειτουργία τον Ελληνικό πυρηνικό αντιδραστήρα στον «Δημόκριτο». Για το επίτευγμα του απενεμήθη από την πολιτεία ο «χρυσούς σταυρός του Φοίνικος». Παρέμεινε Διευθυντής μέχρι το 1982.
  • Το 1974 εξελέγη τακτικός Καθηγητής στην έδρα Φυσικής του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Το 1991-1994 διετέλεσε πρόεδρος του Κέντρου Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.

Διεθνείς συνεργασίες:

• Προσεκλήθη από το Κοινό Ερευνητικό Κέντρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης για 2 έτη (Ολλανδία). Ανέλαβε την διεύθυνση του τμήματος σχεδιασμού και ασφάλειας του αντιδραστήρα του κέντρου κατά το στάδιο των εργασιών για την «αύξηση της ισχύος λειτουργίας του». Ο αντιδραστήρας αυτός καταστεί ο ισχυρότερος ερευνητικός αντιδραστήρας παγκοσμίως.
  • Προσεκλήθη από τον Διεθνή Οργανισμό Ατομικές Ενέργειας, για 3 έτη (Βιέννη). Του ανατέθηκε η διεύθυνση του τμήματος Επιθεώρησης και Εποπτείας ασφαλούς λειτουργίας των 300 περίπου ερευνητικών αντιδραστήρων των χώρων μέλλων του ΟΗΕ
  • Εκ μέρους της Ε.Ε. διατέλεσε για 10 έτη μέλος της εκτελεστικής επιτροπής του μεγάλου Κοινού Ευρωπαϊκού Εργαστηρίου Πυρηνικής Σύντηξης (Οξφόρδη).
  • Συνεργάστηκε για 15 έτη με την Ε.Ε., ως σύμβουλος και εμπειρογνώμων, στις γενικές διευθύνσεις Ενέργειας και Έρευνας, καθώς και ως επικεφαλής ομάδων εμπειρογνωμόνων για την αξιολόγηση των ενεργειακών προγραμμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης
  • Δημοσίευσε άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, μελέτες για ενεργειακά θέματα και 5 πανεπιστημιακά συγγράμματα Φυσικής. Συμμετείχε σε πολλά διεθνή επιστημονικά συνέδρια με προσωπικές παρουσιάσεις.

Ο καθηγητής Χρυσοχοϊδης παρέμεινε ενεργός επιστημονικά μέχρι τέλους, συνεργαζόμενος με το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Παρακολουθούσε τακτικά τις εκδηλώσεις του ΣΟΚΠΑ. Ήταν άνθρωπος βαθιά καλλιεργημένος, φιλικός και αντιμετώπισε τα προβλήματα υγείας του με θάρρος και το ήθος που τον διέκρινε.