ΕΚΔΗΜΙΑ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ ΕΚΠΑ ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Με θλίψη και συγκίνηση πληροφορηθήκαμε στις 20.5.2022 την απώλεια του  Ομότιμου  Καθηγητή  Λάμπρου Ανθόπουλου. Ο Λάμπρος Ανθόπουλος ήταν ένας εξαιρετικός επιστήμονας, που η ακαδημαϊκή και επιστημονική του πορεία ήταν ταυτισμένη  με την Καρδιολογία. Πέρα όμως από το επιστημονικό του έργο υπήρξε εξαιρετικός σύζυγος και πατέρας τριών παιδιών. Το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια προς την οικογένεια και τους οικείους του.

Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Λάμπρος Ανθόπουλος έλαβε το πτυχίο της Ιατρικής από το Πανεπιστήμιο Αθηνών το 1956 και μετεκπαιδεύτηκε στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Στη συνέχεια υπηρέτησε ως επιμελητής-υφηγητής στη Θεραπευτική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών και κατόπιν ήταν Διευθυντής στη Β’ Καρδιολογική Κλινική του Ερυθρού Σταυρού μέχρι το 1986.

Είχε αξιολογότατη πανεπιστημιακή καριέρα και έγινε Καθηγητής Καρδιολογίας το 1992.

Διετέλεσε Πρόεδρος της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας τη διετία 1987-1988. Επίσης, ήταν Πρόεδρος της Ελληνικής Αγγειολογικής Εταιρείας, Πρόεδρος της Ένωσης Διευθυντών Ιατρών νοσηλευτικών ιδρυμάτων, Fellow European Society of Cardiology, Fellow American College of Cardiology μέλος και σύμβουλος Δ.Σ. πολλών επιστημονικών εταιρειών και ιδρυτικό μέλος και Πρόεδρος της Εταιρείας Μελέτης και Έρευνας της Καρδιακής Ανεπάρκειας.

Είχε ευρύ συγγραφικό και επιστημονικό έργο και έγραψε πολλά ιατρικά βιβλία.