ΑΠΕΒΙΩΣΕ Ο ΟΜ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΕΛΕΚΗΣ

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Με θλίψη και συγκίνηση πληροφορηθήκαμε στις 22 Σεπτεμβρίου 2021 την απώλεια του  Ομότιμου Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής Δημητρίου Κελέκη. Το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια προς την οικογένεια και τους οικείους του.

Ο Δημήτριος Κελέκης,Ομότιμος Καθηγητής της Ακτινολογίας της Ιατρικής Σχολής

του ΕΚΠΑ, έχοντας αναγνωριστεί ως ο «πατέρας» της Επεμβατικής Ακτινολογίας στην Ελλάδα, στην οποία αφιέρωσε σχεδόν τέσσερις δεκαετίες ακαδημαϊκού και κλινικού έργου, εκπαίδευσε μια πλειάδα φοιτητών σε αυτήν την επαναστατική εξειδίκευση της ακτινολογίας. Υπήρξε πρότυπο Πανεπιστημιακού Δασκάλου, γαλούχησε με γνώση, ήθος και ευγένεια ψυχής χιλιάδες φοιτητές στη Ιατρική επιστήμη και συνέβαλε καθοριστικά στο υψηλό επίπεδο των Ιατρικών σπουδών. Για το ερευνητικό του έργο στο χώρο της επεμβατικής ακτινολογίας έχει αποσπάσει σημαντικές διακρίσεις σε παγκόσμιο επίπεδο.
Ανέλαβε σημαντικές θέσεις ευθύνης, τις οποίες και υπηρέτησε με ιδιαίτερο ζήλο, συνέπεια και υπευθυνότητα. Η ευρυμάθεια και οι επιστημονικές του γνώσεις επέδρασαν καθοριστικά στον τομέα της Επεμβατικής Ακτινολογίας στην Ελλάδα, αφήνοντας πίσω του αξιόλογο έργο για τις επερχόμενες γενεές των ιατρών.
Ο Δημήτριος Κελέκης υπήρξε μέλος του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών ΕΚΠΑ, και θα παραμείνει στη μνήμη μας ως εκλεκτός Άνθρωπος και Επιστήμονας.