Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019, ώρα 18.00

Εορτασμός 40 ετών από την ίδρυση

του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών (Σ.Ο.Κ.Π.Α.)

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Παρουσίαση της ιστορίας του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών από τον Πρόεδρο του Σώματος, ομότιμο καθηγητή της Ιατρικής Σχολής Διονύσιο Κόκκινο.

Επίδοση του λευκώματος με τίτλο: «Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών: Σαράντα χρόνια λειτουργίας 1979-2019» στην Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κύριο Προκόπιο Παυλόπουλο από τον Πρόεδρο του Σ.Ο.Κ.Π.Α., ομότιμο καθηγητή Διονύσιο Κόκκινο.

Επίδοση τιμητικής πλακέτας στον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο K. Δημόπουλο και στον π. Πρύτανη, επίτιμο καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Γεώργιο Μπαμπινιώτη από την Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κύριο Προκόπιο Παυλόπουλο.

Παρουσίαση των εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων του Σώματος κατά τα έτη 1979-2019 από τον Γενικό Γραμματέα του Σώματος, καθηγητή Παναγιώτη Σίσκο, την Ειδική Γραμματέα του Σώματος, ομότιμη καθηγήτρια Στέλλα Πριόβολου και το μέλος του Δ.Σ. του Σώματος, ομότιμο καθηγητή Κωνσταντίνο Σολδάτο.

Τελετή υποδοχής των αφυπηρετησάντων μελών Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α.

Χαιρετισμός από:

-τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο K. Δημόπουλο

-τον Πρόεδρο του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών, ομότιμο καθηγητή της Ιατρικής Σχολής Διονύσιο Κόκκινο.

Ομιλία από τον ομότιμο καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Ηλία Οικονόμου με τίτλο: «Το κεφάλαιο της εμπειρίας».

Αντιφώνηση από τον αφυπηρετήσαντα ομότιμο καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Ιωάννη Δρόσο.

Θα ακολουθήσει επίδοση των σημάτων του Σώματος στα αφυπηρετήσαντα μέλη Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α. ανά Σχολή από τον Πρόεδρο και τα μέλη του Δ.Σ. του Σώματος των αντιστοίχων Σχολών.